Lighting → Interior → LEDFES42
Click to Enlarge
LEDFES42
42MM Festoon replacement LED with 9 soft white LED's
Lot's of wide angle light 180 degree focus
View Cart
Great for replacing overhead lighting because of its wide viewing angle.
Input Voltage:10VDC - 30VDC Constant Current
Wattage: 2W
Amperage: 160 mA
Lumens: 110 WW
Color Temp: soft white <3000k
Beam Angle; 180°
Dimensions: 42mm x 22mm x 10mm
Fitment: Fits 42mm Interior Dome Lights and Courtesy Lights
Featured Items
Signal Mate2NM BiColor Bow Light with adjustable mounting bracket
An excellent LED Bow light. Easy to mount Made in USA!
LED Spreader light from Scandvik
New product with the latest LED technology
Outdoor Collapsible Solar Lantern. Luci Outdoor 2.0
Coolnet Sailboat Hammock - Unique 3-point design sets up fast and stores easily
SCAD MLC™ Masthead Light Controller
Turns ordinary anchor light into distress signal providing an important safety feature.
Razor sharp HOOKNIFE clears lines fast!
Hooknife 2
3M™ Scotchlite™ SOLAS Reflective Tape 2 inch wide- SOLD BY THE FOOT